Statystyka
Użytkowników : 1143Artykułów : 49
Zakładki : 27
Odsłon : 266307
Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 41 gości
|
Z okazji DNIA MŁODZIEŻY PCK wszystkim przyczyniającym się do mniejszych lub większych sukcesów serdecznie dziękujemy.
Szkolne Koła PCK (1921-2017) Działalność w środowisku młodzieżowym jest jednym z zadań Polskiego Czerwonego Krzyża. Każda osoba wstępująca do koła zobowiązana jest opłacić składkę członkowską w wysokości 3,00 zł (rocznie) tj. > znaczek - 3,00 zł Regulamin SK PCK (http://www.pck.pl/pages,9_116.html) Rok 2011 jest Europejskim Rokiem Wolontariatu ustanowionym przez Radę Unii Europejskiej
W podniosłym nastroju świętowano w Zgierzu....
Myśl zorganizowania młodzieży pod sztandarem Czerwonego Krzyża w Polsce zrodziła się dopiero w 1920 roku.Już jednak wcześniej w wielu miejscowościach młodzież z własnej inicjatywy lub nauczycieli pomagała PCK w jego działalności opiekując się w miarę możliwości żołnierzamina froncie i rodzinami w kraju. Pierwsze Szkolne Koło PCK założono w 1920 roku, a tzw.Czerwonokrzyska młodzieżówka została zaakceptowana przez władze międzynarodowe w 1921. SK PCK zaakładane są począwszy od klasy IV szkół podstawowych, a następnie w szkołach gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Pierwsze SK PCK powstały w roku 1921,są zatem najstarszą częścią ruchu młodzieżowego PCK. Zadania kół to: * pomoc potrzebującym uczniom * promowanie idei humanitaryzmu i bezinteresownej pracy na rzecz drugiego człowieka * działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa poprzez edukację dzieci i młodzieży w zakresie pierwszej pomocy, profilaktyki przedwypadkowej i zdrowotnej * opieka nad Klubami Wiewiórka * kształtowanie postaw brania odpowiedzialności za najbliższe otoczenie * przygotowanie młodzieży do dalszej działalności w PCK Kluczową rolę w działalności SK PCK pełni jego opiekun .Opiekunem jest najczęściej osoba wyznaczona przez dyrektora danej szkoły. Powinien on być animatorem działań koła i łącznikiem z Zarządem Rejonowym PCK,któremu koło podlega.
W roku 2011 przypada jubileusz 90 lecia powstania Kół Młodzieży Polskiego Czerwonego Krzyża.w związku z tym przygotowaliśmy kilka propozycji dla Szkolnych Kół PCK oraz grup Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK:
1. Wojewódzki konkurs na teatrzyk czerwonokrzyski dla Szkolnych Kół PCK działających przy szkołach podstawowych. Rozpoczęcie konkursu: 1 marca, natomiast zakończenie: 15 czerwca.
Celem ww. konkursów jest promocja działań humanitarnych Polskiego Czerwonego Krzyża,w tym działalności Szkolnego Koła PCK w środowisku dziecięco - młodzieżowym.
4. Wojewódzkie spotkanie Młodzieży PCK. W dniach 21-23 października br.,w przeddzień Dnia Młodzieży PCK, w Zgierzu odbędzie się spotkanie z przedstaw.grup SIM PCK z woj.łódzkiego wraz z SIMozaurami (członkami grup SIM PCK działającymi w minionych latach,uczestnikami I Ogólnopolskiego Obozu dla SIM PCK w Rymanowie Zdroju). Będzie to okazja nie tylko do wymiany doświadczeń,ale także poznania historii działalności Kół Młodzieży PCK.
5. 8 maja 2011 - Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.Tego dnia również chcemy promować działania Młodzieży PCK oraz Szkolnych Kół PCK. W tym celu proponujemy, aby wolontariusze zrzeszeni w SK PCK oraz grupach SIM PCK zatańczyli Taniec belgijski. W Łodzi młodzież będzie tańczyć na Placu Dąbrowskiego, oprócz tego odbędą się konkursy wiedzy, gry i zabawy dla dzieci oraz pokazy pierwszej pomocy. Niech ten dzień pokaże mieszkańcom naszych miast,że mimo 90 letniej tradycji nadal potrafimy się bawić, a przez zabawę i uśmiech pomagać osobom potrzebującym w myśl humanitarnej idei Czerwonego Krzyża. Szczegółowe zasady i opis znajduje się w załączonych regulaminach. Szkoły zgłaszają swój udział oraz przesyłają prace konkursowe bezpośrednio do Łódzkiego Zarządu Okręgowego PCK w terminie określonym w regulaminie.
|