Statystyka

Użytkowników : 1143
Artykułów : 49
Zakładki : 27
Odsłon : 266295

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 36 gości   

 


 

 

Kciuk dla pierwszej pomocy!

 


 

 

Szanowni Państwo,

W załączeniu przesyłamy informację o konkursie, w ramach którego oddziały PCK mogą otrzymać fantomy do nauki pierwszej pomocy. Szczegóły na stronie konkursu: http://www.like4firstaid.pl/ oraz na profilu FB:https://www.facebook.com/PolskiCzerwonyKrzyz
Ilość fantomów jest uzależniona od ilości nadesłanych zdjęć, dlatego prosimy o włączenie się w promocję konkursu na swoich stronach i profilach FB.
Przypominamy o konkursie, przysyłajcie zdjęcia.
Za 150 przesłanych zdjęć trafia do naszych oddziałów 1 manekin do nauki pierwszej pomocy.

  


 

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy – 13 września 2014

 


 

 

 

Z okazji Światowego Dnia Pierwszej Pomocy pragniemy złożyć serdeczne życzenia i podziękowania wszystkim, wolontariuszom, instruktorom i ratownikom upowszechniającym ideę pierwszej pomocy.

 


 

                                  

 

 


 

 

                                   

 

 

 

 

 


 

 

                                             KURSY  PIERWSZEJ  POMOCY  PCK 

 


  

Edukacja społeczeństwa w zakresie udzielania pierwszej pomocy jest jednym z najważniejszych zadań statutowych Polskiego Czerwonego Krzyża. 

W celu jego realizacji instruktorzy pierwszej pomocy PCK szkolą osoby w różnym wieku i z różnych grup zawodowych. Prowadzimy kursy, pogadanki i pokazy dla dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych. 

Życie ludzkie wielokrotnie zależy od pierwszej pomocy udzielonej przed upływem pierwszych czterech minut, na kursie można się na nich nauczyć bardzo istotnych zasad , które pomogą w ratowaniu ludzkiego zdrowia, a często życia, osoby przeszkolone potrafią właściwie zareagować w najtrudniejszych sytuacjach. Zajęcia prowadzone są zgodnie z najnowszymi standardami unijnymi przez Instruktorów Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyż Kursy kończą się egzaminem ze szkolenia podstawowego i wydaniem certyfikowanego zaświadczenia o ukończeniu kursu. 

 

Polski Czerwony Krzyż  mając na uwadze rozwój działalności edukacyjnej w tym zakresie prowadzi szkolenia: 

 
-  kurs  podstawowy   - 16 godzin dydaktycznych
kurs  elementarny   - 
   5 godzin dydaktycznych

  
Zajęcia prowadzone są w oparciu o najbardziej aktualne międzynarodowe wytyczne Czerwonego Krzyża. Ws
zystkie kursy w części poświęconej podstawowemu podtrzymywaniu życia (postępowanie w przypadku osoby nieprzytomnej, resuscytacja, zadławienie)są zgodne z aktualnymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji. Wykłady są prowadzone z użyciem prezentacji multimedialnych,zajęcia praktyczne z  wykorzystaniem manekinów renomowanych firm, materiałów opatrunkowych i profesjonalnych materiałów do charakteryzacji.   

 

Cykl kursu podstawowego obejmuje następujące tematy:

 

 > Sytuacje zagrażające życiu

> Ocena sytuacji i zabezpieczenie miejsca zdarzenia

> Zasady udzielania pierwszej pomocy

> Udzielanie pierwszej pomocy osobom nieprzytomnym

> Pierwsza pomoc w zatrzymaniu oddechu

> Pierwsza pomoc w zatrzymaniu krążenia

> Czynności ciała człowieka

> Krwotok zewnętrzny i wewnętrzny - pierwsza pomoc

> Ból w klatce piersiowej- pierwsza pomoc

> Oparzenia i rany - pierwsza pomoc

> Obrażenia kręgosłupa - pierwsza pomoc

> Urazy brzucha - pierwsza pomoc

> Urazy klatki piersiowej - pierwsza pomoc

> Sposoby ewakuacji w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia

> Ćwiczenia  RKO
( Resuscytacja Krążeniowo -Oddechowa )

> Egzamin

 

Po ukończeniu kursu podstawowego uczestnik otrzymuje certyfikowane zaświadczenie o ukończeniu  kursu.

 

  Cykl  kursu elemetarnego obejmuje następujące tematy:

 

> Definicja pierwszej pomocy

> Zasady udzielania pierwszej pomocy

> Etapy udzielania pierwszej pomocy

> Sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu. Ocena sytuacji i zabezpieczenie miejsca zdarzenia

> Ocena stanu poszkodowanego, kontrola czynności życiowych

> Przyczyny zmiany pozycji. Bezpieczne odwaracanie z brzucha na plecy

> Postępowanie z poszkodowanym nieprzytomnym, pozycja  bezpieczna

> Wezwanie pomocy

> Postępowanie w przypadku braku oddechu (resuscytacja)

> Postępowanie w przypadku poważnych ran i krwotoków

> Postępowanie w przypadku oparzeń

> Postępowanie w przypadku złamań

> Apteczka pierwszej pomocy - omówienie, prezentacja.

 

Po ukończeniu kursu elementarnego uczestnik otrzymuje  zaświadczenie o  ukończeniu  kursu.

 


Wszystkie nasze działania mają jeden cel:

 

UCHRONIĆ LUDZKIE ZDROWIE I ŻYCIE,

NIE POZWOLIĆ, ABY NIEWIEDZA I BEZRADNOŚĆ BYŁY POWODEM

LUDZKICH CIERPIEŃ I TRAGEDII.

  

  


 

 


 

  


 

8  maja  2012  roku  w  I  LO  im.T.Kościuszki w Wieluniu przeprowadzone zostały rejonowe mistrzostwa pierwszej pomocy PCK.

Podczas mistrzostw oceniana była nie tylko wiedza zawodników, ale również praktyczne wykorzystanie umiejętności nabytych w trakcie zajęć z zakresu udzielania pierwszej pomocy.Pomimo wysokiego poziomu przygotowania uczniów I miejsce zajął: Zespół Szkół nr 3 im.M.Kopernika w Wieluniu, który reprezentować będzie  Rejon Wieluński  -  POWIAT  WIELUŃSKI  w etapie Okręgowym Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK, które odbędą się w Łódzkim Oddziale Okręgowym PCK w dniu 19 maja 2012 r. w godzinach 9:00-16:00.

 

Mistrzostwa pierwszej pomocy PCK są ważnym elementem szerzenia idei niesienia pomocy poszkodowanym. Są organizowane corocznie zgodnie z regulaminem uchwalonym przez Zarząd Główny PCK. Startują w nich 5 osobowe zespoły składające się z uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zadaniem uczestników było udzielenie pierwszej pomocy w zainscenizowanych wypadkach. 

Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Wieluniu serdecznie dziękuje opiekunom zespołów za przygotowanie oraz uczniom. 

 


        

                     

                                                       

   


    

Maraton ratowniczy 21.02.2009


Dnia 21.02.2009r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka w Wieluniu odbył się maraton ratowniczy mający na celu sprawdzić jak przygotowani są nasi uczniowie do egzaminu. W maratonie wzięły udział 23 osoby. Musiały zmierzyć się między innymi z pozorowanym atakiem serca, zadławieniem, oparzeniem, omdleniem, urazem kręgosłupa, rozciętym nadgarstkiem. Ponad to sprawdzono umiejętność wykonywania RKO. Wszystkim, którzy brali udział w maratonie (zarówno od strony technicznej jak i samym kursantom) dziękujemy za poświęcenie sobotniego poranka i przedpołudnia. Osobom, które będą zdawać gzamin w dniu 28.02.2009r. życzymy powodzenia i przypominamy, ze egzamin odbędzie się 28.02.2009r. o godzinie 10:00 w Wieluniu, w szkole przy ulicy Sieradzkiej.

Dnia 21.02.2009r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka w Wieluniu odbył się maraton ratowniczy mający na celu sprawdzić jak przygotowani są nasi uczniowie do egzaminu. W maratonie wzięły udział 23 osoby. Musiały zmierzyć się między innymi z pozorowanym atakiem serca, zadławieniem, oparzeniem, omdleniem, urazem kręgosłupa, rozciętym nadgarstkiem. Ponad to sprawdzono umiejętność wykonywania RKO. Wszystkim, którzy brali udział w maratonie (zarówno od strony technicznej jak i samym kursantom) dziękujemy za poświęcenie sobotniego poranka i przedpołudnia. Osobom, które będą zdawać gzamin w dniu 28.02.2009r. życzymy powodzenia i przypominamy, ze egzamin odbędzie się 28.02.2009r. o godzinie 10:00 w Wieluniu, w szkole przy ulicy Sieradzkiej.
 

Egzamin ratowniczy 28.02.2009r.


28 lutego 2009 r. w Zespole Szkół nr 3 w Wieluniu odbył się egzamin ratowniczy. Do Wielunia przyjechali egzaminatorzy z Łodzi w składzie: Karolina Erkiert i Michał Siemiński. W egzaminie wzięło udział 66 osób, z czego 56 zdało egzamin pozytywnie i otrzymało stosowny certyfikat. Podczas egzaminu osoby zdające musiały między innymi: wykonać poprawnie RKO, zając się osobą nieprzytomną, złamaną nogą, krwotokiem nosa. W egzaminie wzięli udział uczniowie z następujących szkół:

  • I LO im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu
  • II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu
  • Zespołu Szkół nr 3 w Wieluniu
  • Gimnazjum nr 3 w Wieluniu

Osobom, które zdały gratulujemy i namawiamy do współpracy z wieluńską grupą SIM PCK


Szkolenie Spała 2008


23 czerwca grupa SIM PCK z Tomaszowa Mazowieckiego zorganizowała szkolenie w niedaleko leżącej od Tomaszowa Spale. Nasza grupa została zaproszona na szkolenie. Pojechała Emilia Muszyńska, Magda Wrześniewska i ja. Na miejscu czekał nas przyjemny domek przypominający z wyglądu domki w Sulejowie. Oprócz ans w Spale znalazło się ponad 30 osób z grupy SIM z Tomaszowa. Podczas wyjazdu ćwiczyliśmy pozoracje z pierwszej pomocy, wieczorami organizowane były biegi pozoracyjne po lesie. Uczyliśmy się robić pozoracje wszelkiego rodzaju. Oprócz pierwszej pomocy mieliśmy zajęcia, na których omawialiśmy, jak powinno prowadzić się zajęcia z dziećmi. By pokazać, jakie to trudne, sami wcielaliśmy się w rolę dziecka. Dokładnie zwiedziliśmy Spałę, byliśmy w, jedynym takim w Polsce, bunkrze wojennym w konewce. Poza tymi chwilami czekał nas jeszcze jeden miły akcent- zajęcia z język migowego. Szkoda, ze nie uwieczniłam tego na zdjęciach, gdyż niesamowicie wyglądały nasze zafrasowane twarze i powyginane palce. :) Z innych przyjemności miło wspominam wieczorne ogniska, śpiewy, żarty i rozmowy. Wyjazd ten nauczył nas bardzo wiele. Mogłyśmy zobaczyć, jak działa grupa w Tomaszowie, wynieść z tego jakąś naukę. Poznani przez nas ludzie okazali się wspaniali- każdy bez wyjątku. Mam nadzieję, że nasza grupa częściej będzie miała szanse, by zyskiwać w ten sposób doświadczenie i przyjaciół z innych grup SIM w Polsce. 
A całą grupę SIM PCK z Tomaszowa serdecznie pozdrawiamy i ściskamy!

Mistrzostwa z pierwszej pomocy


4 marca 2008 roku PCK w Wieluniu zorganizowało Rejonowe Mistrzostwa z Pierwszej Pomocy. Mistrzostwa odbyły się w ZS nr 3. Uczestnikami byli uczniowie z I LO, II LO oraz ZS nr 3. Ich zadaniem było udzielenie pomocy poszkodowanym na 8 scenkach. Czekało ich m.in. RKO, oparzenie, krwotok z nadgarstka uraz kręgosłupa, omdlenie. W rezultacie I miejsce zajęło I LO, II miejsce ZS nr 3, III miejsce II LO. Drużyna z I LO została wysłana do Łodzi na Okręgowe Mistrzostwa z Pierwszej Pomocy. Mistrzostwa zostały zorganizowane na terenie manufaktury. Poziom był wyjątkowo wysoki. Niestety nie udało nam się zająć czołowego miejsca, jednak wyjazd dał nam dużo doświadczenia.

Majówka 2008


Od wielu lat w wieluńskim parku organizowana jest majówka. Podczas tego dnia szkoły prezentują się, wystawiaj zdjęcia, kroniki, swoje publikacje, by zareklamować placówkę. Oprócz tego typu form szkoły zachęcają licznymi słodkościami, czy jak szkoła gastronomiczna- grillowaniem. Na scenie prezentują się zespoły muzyczne. W tym roku majówka odbyła się 16 czerwca. Za zgodą dyrektora Zbigniewa Wiśniewskiego oraz dzięki pomocy p. Aleksandry Karasek i p. Bożeny Plaszczyk mogliśmy ustawić koło I LO nasze stoisko. Każdy chętny mógł poćwiczyć na fantomie sztuczne oddychanie i masaż serca, zapoznać się z prawidłowym wyposażeniem apteczki czy poczytac ulotki czerwonokrzyskie. Dzięki pani pedagog z naszej szkoły, Bożenie Plaszczyk na naszym stoisku znalazły się także ulotki i broszury dotyczące zdrowego stylu życia, żywienia, oraz problemów związanych z licznymi nałogami czy chorobami cywilizacyjnymi XXI wieku. Za przychylność I LO im. Tadeusza Kościuszki serdecznie dziękujemy!


Pokazy z pierwszej pomocy (rok szkolny 2007/2008)


Oprócz prowadzonych 16-godzinnych kursów nasza grupa przeprowadzała także krótsze kursy 2-4 godzinne dla szkół podstawowych i gimnazjalnych. gimnazjalnych ramach akcji szkolnych uczniowie poznawali podstawowe zagadnienia z pierwszej pomocy oraz metody udzielania jej. Odwiedziliśmy Osjaków, Grębień, Niedzielsk, Walichnowy, Pątnów, Mokrsko, Wieruszów, dzięki czemu setki uczniów usłyszało o działalności grupy SIM PCK oraz o pierwszej pomocy. Oprócz kursów w szkołach byliśmy zapraszani na festyny, np. do Gimnazjum nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Wieluniu, gdzie Ustawialiśmy swoje stoisko, czy podczas turnieju o ruchu drogowym dla przedszkolaków, gdzie uczyliśmy RKO na fantomie.


Pierwsza pomoc (I tura rok szkolny 2007/2008)

 


W październiku 2007r. rozpoczęliśmy pierwszą tura zajęć z pierwszej pomocy. Kurs miał na celu przybliżyć młodzieży, jak powinni udzielać pierwszej pomocy, ale również przyciągnąć nowych członków do grupy SIM PCK. Początkowo chodziliśmy do szkół z propozycją prowadzenia pierwszej pomocy. Jeśli szkoły były chętne, rozwieszaliśmy plakaty. 16-godzinny kurs obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne, np. udzielenie pomocy w przypadku wypadku drogowego, omdlenia, utraty przytomności, krwotoku itd. Kurs przeprowadziliśmy w kilku szkołach: w ZS nr 3, I LO, II LO w KLO oraz w bursie, czyli w miejscu, gdzie mieszkają dojeżdżający uczniowie. Wśród kursantów udało nam się zauważyć wyróżniające się jednostki, które po skończeniu kursu przyłączyły się do naszej grupy. 8marca 2008r. w ZS nr 3 w Wieluniu odbył się egzamin, na który przyjechali Karolina Erkiert oraz Michał Siemiński. Do egzaminu przystąpiło 57 osób, z czego zdało 56. Bardzo cieszymy się z tego wyniku i jesteśmy dumni z naszych kursantów.

  

Pierwsza pomoc (II tura rok szkolny 2007/2008)


W drugim semestrze roku szkolnego 2007/2008 rozpoczęliśmy drugi kurs pierwszej pomocy. Pierwszą pomoc zaczęliśmy prowadzić w I LO, ZS nr 2 oraz w I LO. Z powodu częstych przerw: matury, Wielkanocy, wycieczek klasowych nie skończyliśmy całego kursu, dlatego egzamin odbędzie się w październiku 2008 roku. Ilość kursantów jest nieco mniejsza niż w pierwszym semestrze. Sądzę, ze dzieje się tak, gdyż w II semestrze większość osób poprawia oceny, koncentruje się więc przede wszystkim na nauce, a poza tym wiosną i latem planuje liczne wyjazdy, imprezy itp. Mam jednak nadzieję, ze grupa kursantów, która wytrwała drugie półrocze zda egzamin równie dobrze jak poprzedni kursanci.

Szkolenie w Zgierzu 27-30 IX 2007


W dniach od 27do 30 września 2007r. nasza grupa została zaproszona na kurs pierwszej pomocy do Zgierza. Organizatorami kursu byli Bartek Pateutas i Agnieszka Włóka. Oddelegowaliśmy 8 osób: (cały zarząd) mnie, Anię, Grzesia , Michała i Bartka oraz Anie Bulińską, Anetę Popiel i Olgę Kalembę. Oprócz nas na szkoleniu znalazły się osoby z łodzi. NA początku po przyjeździe zapoznaliśmy się wszyscy, opowiedzieliśmy coś o sobie, po czym przystąpiliśmy do zajęć. Szkolenie obejmowało 16-godzinny kurs z pierwszej pomocy. Oprócz teorii mieliśmy ogromną ilość ćwiczeń praktycznych. Nawzajem przygotowywaliśmy sobie robienie ran pozoracyjnych. Było przy tym naprawdę dużo zabawy. Kurs dał nam bardzo wiele. Dzięki niemu mogliśmy odświeżyć naszą wiedzę, ujednolicić ją i przekazać ją dalej bez błędów. Każdego dnia mieliśmy test, a wieczorem poznawaliśmy wyniki. Z każdym dniem wyniki były coraz lepsze, co świadczyło o tym, ze nauczyliśmy się w Zgierzu bardzo dużo. Na koniec wyjazdu czekał nas jeszcze egzamin. Udało nam się go zdać i każdy z nas otrzymał certyfikat. Po powrocie brakowało nam tej zabawy, wypadów na miasto, ale wszystko, co dobre, niestety szybko się kończy.